FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for True Refrigeration merchandiser refrigerators.
- Authorized True Refrigeration dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock True Refrigeration TRM5M-YN-BLK-WHT-1BLKLLLLL-4 merchandiser refrigerators
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
True Refrigeration TRM5M-YN-BLK-WHT-1BLKLLLLL-4 Refrigerated Merchandiser
| Manufacturer | True Mfg. - Retail Merchandisers |
|---|---|
| Model Number | TRM5M-YN-BLK-WHT-1BLKLLLLL-4 |
| Manufacturer Part # | TRM5M-YN-BLK-WHT-1BLKLLLLL-4 |
| Size | 5 Section |
| Exterior Finish | Black |
| Door Type | Hinged Door(s) |
| Refrigeration | Self-contained, Top Mounted |
| Height | 102" |
| Width | 157.63" |
| Depth | 38.88" |
| Weight | 2050 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| Made in USA | Yes |
| ENERGY STAR | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
True Mfg. - Retail Merchandisers, TRM5M-YN-BLK-WHT-1BLKLLLLL-4, Refrigerated Merchandiser, black external, white interior, five-section, medium temp, self-contained refrigeration, 157-5/8"W x 38-7/8"D x 102"H, (25) shelves, LED lighting, "Y" Left end unfinished and "N" Right end finished, R290 Hydrocarbon refrigerant, 208-240v/60/1-ph, 9.2 amps, NEMA L6-20P, cULus, UL EPH Classified, (2) Refrigeration Decks ship separately
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
