FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for True Refrigeration merchandiser freezers.
- Authorized True Refrigeration dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock True Refrigeration TRM5L-YN-BLK-WHT-1BLKLLLLL-4 merchandiser freezers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
True Refrigeration TRM5L-YN-BLK-WHT-1BLKLLLLL-4 Freezer Merchandiser
| Manufacturer | True Mfg. - Retail Merchandisers |
|---|---|
| Model Number | TRM5L-YN-BLK-WHT-1BLKLLLLL-4 |
| Manufacturer Part # | TRM5L-YN-BLK-WHT-1BLKLLLLL-4 |
| Depth (front - back) | Standard |
| Size | 5 Section |
| Doors | Hinged |
| Refrigeration | Self-contained, Top Mounted |
| Exterior Finish | Black |
| Door Type | Hinged Door(s) |
| Height | 102" |
| Width | 157.63" |
| Depth | 38.88" |
| Weight | 2050 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
True Mfg. - Retail Merchandisers, TRM5L-YN-BLK-WHT-1BLKLLLLL-4, Freezer Merchandiser, black external, white interior, five-section, low temp, self-contained refrigeration, 157-5/8"W x 38-7/8"D x 102"H, (25) shelves, LED lighting, "Y" Left end unfinished and "N" Right end finished, R290 Hydrocarbon refrigerant, 208-240v/60/1-ph, 18.3 amps, NEMA L6-30P, cULus, UL EPH Classified, (3) Refrigeration Decks ship separately
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
