RestaurantSupply.com is your trusted source for Summit kitchenettes.
- Authorized Summit dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Summit CK48NCSINKR kitchenettes
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Summit CK48NCSINKR All-in-one Kitchenette 48" Wide Right Door Swing Cabinet
| Manufacturer | Summit Commercial |
|---|---|
| Model Number | CK48NCSINKR |
| Manufacturer Part # | CK48NCSINKR |
| Height | 36" |
| Width | 47.25" |
| Depth | 23.75" |
| Weight | 244 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Summit Commercial, CK48NCSINKR, All-in-one kitchenette, 48" wide, right door swing cabinet, includes premium beverage center with frost-free operation, digital thermostat, recessed LED lighting, factory installed lock, double pane tempered glass door, one piece stainless steel countertop, stainless steel backguard (optional), black exterior finish, sink with faucet, storage compartment, R600a refrigerant, 115V/60/1-ph, 100% CFC Free, CARB Compliant, ETL, ETL-C, ships fully assembled in one box (Residential)
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
