  • Fast shipping available on in-stock SPG International 3N1824-RD24 three compartment sinks
  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for SPG International three compartment sinks.
SPG International 3N1824-RD24 Universal Stainless Sink Three Compartment 24" Right-hand Drainboard
SPG International  |  MFG #: 3N1824-RD24  |  Item #: 907393
Item: #907393
Technical details
Manufacturer SPG International
Model Number 3N1824-RD24
Manufacturer Part # 3N1824-RD24
Top Stainless Series 300 Series
Top Gauge 16 Gauge
Overall Length 73" - 84"
Compartment (front - back) 24"
Compartment Width (side - side) 18"
Sink Depth (rim - drain) 12"
Base Type Legs
Base Construction Stainless Steel
Drainboards With Right-hand Drainboard
Splash Height 9"
Height 36"
Width 84.5"
Depth 29.5"
Weight 145 lbs
NSF Yes
CSA Yes
About this item
Product Details
SPG International, 3N1824-RD24, Universal Stainless Sink, three compartment, 24" right-hand drainboard, 24" front-to-back x 18" wide sink compartment, 14" deep, with 9" high splash, stainless steel legs, 16/300 series stainless steel, NSF, CSA
Certifications
CSA logo
CSA
NSF Listed logo
NSF Listed
Certifications
Customer reviews
SPG 3N1824-RD24 - Universal Stainless Sink, Three Compartment, 24" Right-hand Drainboard
SPG International