FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend direct steam tilting kettles.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend KDLT-60 direct steam tilting kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend KDLT-60 Tilting Kettle Direct Steam 60 Gallon Capacity
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | KDLT-60 |
| Manufacturer Part # | KDLT-60 |
| Kettle Liner | 316 Stainless Steel |
| Base | Quad-leg |
| Kettle Jacket | Partial Jacket |
| Tilt | Manual Tilt |
| Height | 40.5" |
| Width | 43.25" |
| Depth | 37.75" |
| Weight | 385 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), KDLT-60, Tilting Kettle, direct steam, 60 gallon capacity, 2/3 jacket, crank tilt with self-locking positive stop, faucet bracket, 316 stainless steel interior liner, 304 stainless steel exterior, console & quad-leg base with adjustable flanged feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
