FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend direct steam tilting kettles.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend KDLT-100TC direct steam tilting kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend KDLT-100TC Tilting Kettle Direct Steam 100 Gallon Capacity
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | KDLT-100TC |
| Manufacturer Part # | KDLT-100TC |
| Tilt | Manual Tilt |
| Base | Quad-leg |
| Kettle Liner | 316 Stainless Steel |
| Kettle Jacket | Partial Jacket |
| Height | 40.5" |
| Width | 60.25" |
| Depth | 44.63" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), KDLT-100TC, Tilting Kettle, direct steam, 100 gallon capacity, 2/3 jacket, crank tilt with self-locking positive stop, steam control valve on right, 316 stainless steel interior liner, 304 stainless steel exterior, twin console & quad-leg base, adjustable flanged feet, 30 psi, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
