RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend gas restaurant ranges 60 inch.
- Authorized Southbend dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Southbend 4603AC-2TL_LP gas restaurant ranges 60 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend 4603AC-2TL_LP 60 Inch Restaurant Range Gas with 6 Burners 278000 BTU
| Manufacturer | Southbend (Middleby) |
|---|---|
| Model Number | 4603AC-2TL_LP |
| Manufacturer Part # | 4603AC-2TL_LP |
| Plate Thickness | .500" = 1/2" |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Base | (1) Convection Oven, (1) Cabinet |
| Top | (6) Open Burners, (1) 24" Griddle With Thermostat |
| Control Type | Thermostatic Controls |
| Height | 59.5" |
| Width | 60.75" |
| Depth | 44.5" |
| Weight | 1075 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend (Middleby), 4603AC-2TL_LP, Ultimate Restaurant Range, gas, 60", (6) star/sauté burners, (1) 24" griddle left, thermostatic controls, standing pilot, (1) convection oven with battery spark ignition, (1) cabinet base, includes (3) racks, 22-1/2" flue riser with shelf, stainless steel front, sides, shelf & 6" adjustable legs, 278,000 BTU, cCSAus, CSA Flame, CSA Star, NSF
Certifications
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
