FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Royal Range of California gas restaurant ranges 60 inch.
- Authorized Royal Range of California dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Royal Range of California RDR-10_LP gas restaurant ranges 60 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Royal Range Of California RDR-10_LP (QUICK SHIP) Delux Series Restaurant Range
| Manufacturer | Royal Range of California |
|---|---|
| Model Number | RDR-10_LP |
| Manufacturer Part # | RDR-10_LP |
| Base | (2) Standard Ovens |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Top | (10) Open Burners |
| Control Type | Manual Controls |
| Height | 56.5" |
| Width | 60" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 1005 lbs |
| NSF | Yes |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Royal Range of California, RDR-10_LP, (QUICK SHIP) Delux Series, Restaurant Range, gas, 60", (10) 30,000 BTU lift off top burners, manual controls, (2) standard ovens, 12" x 12" cast iron grates, all stainless steel burner box, fully welded frame with 1,200° mineral wool insulation, oven safety valve, stainless steel front, sides, valve cover, kickplate & 11" D high shelf, legs, 370,000 BTU, cCSAus, CSA-Sanitation, NSF, Made in USA
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
