Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Low Temp Industries drop in frost top and cold slabs.
- Authorized Low Temp Industries dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Low Temp Industries DI-2038-CFT drop in frost top and cold slabs
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Low Temp Industries DI-2038-CFT 42 Inch Frost Top Drop In Stainless Steel with Drain
| Manufacturer | Low Temp Industries |
|---|---|
| Model Number | DI-2038-CFT |
| Manufacturer Part # | DI-2038-CFT |
| Compressor HP | 1/3 HP Compressor |
| Width (side - side) | 31 - 49 Inches |
| Depth (front - back) | 24" |
| Height | 18.75" |
| Width | 42" |
| Depth | 24" |
| UL | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Low Temp Industries, DI-2038-CFT, Frost Top Drop-in, 42"W x 24"D x 18-3/4"H (overall), 41-1/4"W x 23-1/4"D (cutout size), 38"W x 20"D x 5/8" deep 14ga stainless steel frost top with removable grate, 3/4" drain, self-contained refrigeration, 1/3 HP, cUL, UL, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
