Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Krowne underbar modular add-on units.
- Authorized Krowne dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Krowne KR-CB46 underbar modular add-on units
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Krowne KR-CB46 46 Inch Add-On Cabinet Base with Doors NSF - Underbar Add-On Unit
| Manufacturer | Krowne |
|---|---|
| Model Number | KR-CB46 |
| Manufacturer Part # | KR-CB46 |
| Splash | Without Backsplash |
| Width (side - side) OA | 43" - 48" |
| Leg Quantity | (4) Legs |
| Depth (front - back) OA | 24" - 27" |
| Height | 18" |
| Width | 46" |
| Depth | 24" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Krowne, KR-CB46, 46" Add-On Cabinet Base with doors, NSF (Must be ordered with unit, cannot be added on after production is complete or in the field)
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.