RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading three compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading MCS3DL three compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading MCS3DL Sink Three Compartment 62-1/2"W X 20-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | MCS3DL |
| Manufacturer Part # | MCS3DL |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Compartment Width (side - side) | 15" |
| Compartment (front - back) | 15" |
| Overall Length | 54" - 62" |
| Drainboards | With Left-hand Drainboard |
| Splash Height | 8-1/2" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Sink Depth (rim - drain) | 12" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Height | 41" |
| Width | 62.5" |
| Depth | 20.5" |
| Weight | 65.5 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, MCS3DL, Sink, three compartment, 62-1/2"W x 20-1/2"D x 41"H, stainless steel construction, (3) 15" x 15" x 12" deep compartments, 8-1/2"H backsplash, 15" left drainboard, 8" OC splash mount faucet holes, stainless steel gussets, legs, crossbracing, & bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
