RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading three compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading MCS32D three compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading MCS32D Sink Three Compartment 75"W X 20-1/2"D X 43-3/4"
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | MCS32D |
| Manufacturer Part # | MCS32D |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Sink Depth (rim - drain) | 12" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Splash Height | 8-1/2" |
| Overall Length | 73" - 84" |
| Compartment (front - back) | 15" |
| Compartment Width (side - side) | 15" |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Height | 43.75" |
| Width | 75" |
| Depth | 20.5" |
| Weight | 55 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, MCS32D, Sink, three compartment, 75"W x 20-1/2"D x 43-3/4", 18/304 stainless steel construction, (3) 15" x 15" x 12" deep compartments, 8-1/2"H backsplash, (2) 15" drainboards, 8" OC splash mount faucet holes, stainless steel, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
