RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading three compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading HDS32D-16X20 three compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading HDS32D-16X20 Sink Three Compartment 84"W X 25-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | HDS32D-16X20 |
| Manufacturer Part # | HDS32D-16X20 |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Overall Length | 73" - 84" |
| Compartment Width (side - side) | 16" |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Splash Height | 9" |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Height | 41" |
| Width | 84" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 116.4 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, HDS32D-16X20, Sink, three compartment, 84"W x 25-1/2"D X 41"H, 16/304 stainless steel construction, 16"W x 20" front-to-back x 14" deep compartments, 9"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, (2) 18" drainboards, 1-1/2" diameter raised rolled edges on front & sides, 3-1/2" drains, stainless steel gussets, legs, crossbracing, & adjustable feet, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
