RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading three compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading EIT3DR three compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading EIT3DR Elite Sink Three Compartment 92-1/2"W X 29-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | EIT3DR |
| Manufacturer Part # | EIT3DR |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Compartment Width (side - side) | 24" |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Overall Length | 85" - 96" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Splash Height | 8-1/2" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Drainboards | With Right-hand Drainboard |
| Height | 41" |
| Width | 92.5" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 142.2 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, EIT3DR, Elite Sink, three compartment, 92-1/2"W x 29-1/2"D x 41"H, 16/304 stainless steel construction, 24" x 24" x 14" deep compartments, 8-1/2"H backsplash, (2) sets of splash mount faucet holes on 8" centers, 18" drainboard on right, 1-1/2" diameter raised rolled edges on front & sides, 3-1/2" drains, stainless steel gussets, legs, crossbracing, & feet, requires (2) faucets (not included), NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
