RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading three compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading EIT32D24 three compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading EIT32D24 Elite Sink Three Compartment 114"W X 31-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | EIT32D24 |
| Manufacturer Part # | EIT32D24 |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Compartment (front - back) | 26" |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Overall Length | 109" - 170" |
| Compartment Width (side - side) | 22" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Splash Height | 8-1/2" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Height | 41" |
| Width | 114" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 164.2 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, EIT32D24, Elite Sink, three compartment, 114"W x 31-1/2"D x 41"H, 16/304 stainless steel construction, 22"W x 26" front-to-back x 14" deep compartments, 8-1/2"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, (2) 24" drainboards, 1-1/2" raised rolled edges on front & sides, 3-1/2" drains, stainless steel legs, crossbracing & feet, requires (2) faucets (not included), ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
