RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading three compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading ECS3SM2D three compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading ECS3SM2D Economy Sink Three Compartment 60"W X 25-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | ECS3SM2D |
| Manufacturer Part # | ECS3SM2D |
| Drainboards | With Left & Right-hand Drainboards |
| Sink Depth (rim - drain) | 11" |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Compartment Width (side - side) | 12" |
| Overall Length | 54" - 62" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Splash Height | 9" |
| Height | 41" |
| Width | 60" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 70.7 lbs |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, ECS3SM2D, Economy Sink, three compartment, 60"W x 25-1/2"D x 41"H, 18/304 stainless steel construction, (3) 12"W x 20" front-to-back x 11" deep compartments, 9"H backsplash, (2) 12" drainboards, 8" O.C splash mount faucet holes, stainless steel gussets, legs, crossbracing & adjustable bullet feet, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
