RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading three compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading ECS3DR24 three compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading ECS3DR24 Economy Sink Three Compartment 74-1/2"W X 25-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | ECS3DR24 |
| Manufacturer Part # | ECS3DR24 |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Drainboards | With Right-hand Drainboard |
| Splash Height | 9" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Sink Depth (rim - drain) | 11" |
| Compartment Width (side - side) | 16" |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Overall Length | 73" - 84" |
| Height | 41" |
| Width | 74.5" |
| Depth | 25.5" |
| Weight | 82 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, ECS3DR24, Economy Sink, three compartment, 74-1/2"W x 25-1/2"D x 41"H, 18/304 stainless steel construction, (3) 16"W x 20" front-to-back x 11" deep compartments, 9"H backsplash, 24" right drainboard, 8" O.C splash mount faucet holes, stainless steel gussets, legs, crossbracing & adjustable bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
