RestaurantSupply.com is your trusted source for Klinger's Trading three compartment sinks.
- Authorized Klinger's Trading dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Klinger's Trading ECS31818 three compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Klinger's Trading ECS31818 Economy Sink Three Compartment 57"W X 25-1/2"D X 41"H
| Manufacturer | Klinger's Trading |
|---|---|
| Model Number | ECS31818 |
| Manufacturer Part # | ECS31818 |
| Compartment Width (side - side) | 18" |
| Compartment (front - back) | 18" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Overall Length | 54" - 62" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Splash Height | 9" |
| Sink Depth (rim - drain) | 12" |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Base Type | Legs With Side Crossrails |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Height | 41" |
| Width | 57" |
| Depth | 25" |
| Weight | 220 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Klinger's Trading, ECS31818, Economy Sink, three compartment, 57"W x 25-1/2"D x 41"H, 18/304 stainless steel construction, (3) 18" wide x 18" front-to-back x 12" deep compartments, 9"H backsplash, 8" O.C splash mount faucet holes, stainless steel gussets, legs, crossbracing & adjustable bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
