RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air gas restaurant ranges 60 inch.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BLR60-10B gas restaurant ranges 60 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BLR60-10B BLUELAVA Range Gas 60"W X 31-1/2"D X 56"H
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BLR60-10B |
| Manufacturer Part # | BLR60-10B |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Base | (2) Standard Ovens |
| Control Type | Manual & Thermostatic Controls |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Top | (10) Open Burners |
| Height | 56" |
| Width | 60" |
| Depth | 31.5" |
| Weight | 716.1 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BLR60-10B, BLUELAVA Range, gas, 60"W x 31-1/2"D x 56"H, (10) open burners, 12" x 12" removable cast iron grates, (2) standard ovens with (2) chrome racks (per oven), back guard with high shelf, 470,000 total BTU's, stainless steel construction, 6" casters (3 with brakes), cCSAus, CSA-Sanitation
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.


