RestaurantSupply.com is your trusted source for Blue Air sandwich and salad refrigerated counters.
- Authorized Blue Air dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blue Air BLPT48-HC sandwich and salad refrigerated counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blue Air BLPT48-HC Sandwich Prep Table Two-section 48-3/8"W
| Manufacturer | Blue Air FSE LLC |
|---|---|
| Model Number | BLPT48-HC |
| Manufacturer Part # | BLPT48-HC |
| Width (side - side) | 47" - 54" Wide |
| Compressor Style | Side / Rear Breathing |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Sections | 2 Section |
| Access Type | Doors |
| No of Doors | 2 Doors |
| Refrigeration | Self-contained, Rear Mounted |
| Pan Capacity (Top) | 10 - 12 Pan |
| Height | 42.5" |
| Width | 48.38" |
| Depth | 33.03" |
| Weight | 289 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Blue Air FSE LLC, BLPT48-HC, Sandwich Prep Table, two-section, 48-3/8"W, 13.1 cu. ft. capacity, rear-mounted self-contained refrigeration, (12) 1/6 size pan capacity (included), (2) self-closing swing doors, (2) adjustable wire shelves, 9-1/2" cutting board, side rail cutting board bracket, 33° F to 39° F temperature range, insulated pan cover with stainless steel divider, digital controls, stainless steel interior & exterior, (4) 4" swivel casters (2 braked), R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, 115v/60/1-ph, 4.5 amps, cord with NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.

