FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for American Range gas restaurant ranges 60 inch.
- Authorized American Range dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock American Range ARGF-10-126L gas restaurant ranges 60 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
American Range ARGF-10-126L Green Flame Range Gas 60"
| Manufacturer | American Range |
|---|---|
| Model Number | ARGF-10-126L |
| Manufacturer Part # | ARGF-10-126L |
| Top | (10) Open Burners |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Base | (1) Standard Oven, (1) Space Saver Oven |
| Width | 60" |
| Depth | 32.25" |
| Weight | 732 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
American Range, ARGF-10-126L, Green Flame Range, gas, 60", (10) 25,000 BTU open burners, (1) 26-1/2" standard oven on left, (1) 20" standard space saver oven on right, (2) racks each oven, pilotless burner, griddle and ovens ignition systems, stainless steel front, sides, choice of high shelf and riser, 20" riser or 6" stub back, 6" adjustable chrome plated legs, 91.0kW, 312,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation, Made in USA
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.

