Delivery to:
This item cannot be returned.
RestaurantSupply.com is your trusted source for AERO Manufacturing three compartment sinks.
- Authorized AERO Manufacturing dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock AERO Manufacturing 2S3-3016 three compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
AERO Manufacturing 2S3-3016 48 Inch Premium Sink 14 Gauge Stainless Steel - Three Compartment
| Manufacturer | AERO Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | 2S3-3016 |
| Manufacturer Part # | 2S3-3016 |
| Splash Height | 8-3/4" |
| Compartment Width (side - side) | 16" |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Top Gauge | 14 Gauge |
| Compartment (front - back) | 30" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Base Type | Legs |
| Overall Length | 36" - 53" |
| Height | 41.25" |
| Width | 48" |
| Depth | 33.5" |
| Weight | 115 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
AERO Manufacturing, 2S3-3016, Premium Sink, three compartment, 48"W x 33-1/2"D x 41-1/4"H, 14/304 stainless steel construction, (3) 16" wide x 30" front-to-back x 14" deep compartments, 8-3/4"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, rolled edge on front, stainless steel basket drains & strainers included, welded stainless steel gussets, 16/304 stainless steel legs with adjustable white metal feet, Aero Hemmed Safety Edge™, KD
