RestaurantSupply.com is your trusted source for Advanced Gourmet ice cream and gelato batch freezers.
- Authorized Advanced Gourmet dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Advanced Gourmet CATTABRIGA CUBO 2 ice cream and gelato batch freezers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Advanced Gourmet CATTABRIGA CUBO 2 Cattabriga Cubo 2i Countertop Batch Freezer
| Manufacturer | Advanced Gourmet Equipment |
|---|---|
| Model Number | CATTABRIGA CUBO 2 |
| Manufacturer Part # | CATTABRIGA CUBO 2 |
| Cooling | Air-cooled |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Style | Counter |
| Height | 17.32" |
| Width | 19.3" |
| Depth | 21.25" |
| Weight | 120 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advanced Gourmet Equipment, CATTABRIGA CUBO 2, Cattabriga Cubo 2i, Countertop Batch freezer, 19.30" x 21.25" x 17.32", 2 liter capacity, continues churning and mix refill, 11 personalized recipes, Inverter with 15 variable speeds, night mode, 208-220v/60/1-ph, UL, NSF
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
