RestaurantSupply.com is your trusted source for World Tableware china platters.
- Authorized World Tableware dealer, ensuring genuine commercial restaurant dinnerware and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock World Tableware 701212291000351 china platters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
World Tableware 701212291000351 Syracuse China Platter 8-5/8" X 3-7/8" Rectangular - cs
| Manufacturer | World Tableware |
|---|---|
| Model Number | 701212291000351 |
| Manufacturer Part # | 701212291000351 |
| Construction | Ceramic |
| Rim Style | Deep Rim |
| Short Side | 3" |
| Shape | Rectangular |
| Long Side / Diameter | 8" |
| Weight | 5.86 lbs |
| UPC | 4029793327411 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
World Tableware, 701212291000351, Syracuse China - Platter, 8-5/8" x 3-7/8", rectangular, deep, stoneware, microwave/oven/dishwasher safe, Schonwald, Playground, sea (6 each per case) (Packed By: Cs)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.