RestaurantSupply.com is your trusted source for World Tableware steak knives.
- Authorized World Tableware dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock World Tableware 200 1892 steak knives
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
World Tableware 200 1892 Slim Euro Style Steak Knife 9.25"L 4.13" Non-serrated Blade
| Manufacturer | World Tableware |
|---|---|
| Model Number | 200 1892 |
| Manufacturer Part # | 200 1892 |
| Blade Material | Stainless Steel (unspecified) |
| Style | Forged |
| Overall Length | 8" - 9" |
| Width | 9.25" |
| Weight | 3 lbs |
| UPC | 10663114376132 |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
World Tableware, 200 1892, Slim Euro Style Steak Knife, 9.25"L, 4.13" non-serrated blade, full tang, pointed tip, dishwasher safe, black wood handle (12 each per case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.