RestaurantSupply.com is your trusted source for Winholt one compartment sinks.
- Authorized Winholt dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Winholt WS1T3314DP12-KT one compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Winholt WS1T3314DP12-KT Trough Sink 17.4"W X 36"L X 49"H 14"W X 36"L X 12"D Tub Dimensions
| Manufacturer | Winholt Equipment |
|---|---|
| Model Number | WS1T3314DP12-KT |
| Manufacturer Part # | WS1T3314DP12-KT |
| Base Type | Legs With Rear & Side Crossrails |
| Top Gauge | 16 Gauge |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Compartment (front - back) | 14" |
| Overall Length | 36" - 39" |
| Compartment Width (side - side) | 36" |
| Splash Height | 10" |
| Top Stainless Series | Unspecified |
| Height | 49" |
| Width | 36" |
| Depth | 17.4" |
| Weight | 132 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Winholt Equipment, WS1T3314DP12-KT, Trough Sink, 17.4"W x 36"L x 49"H, 14"W x 36"L x 12"D tub dimensions, 3.5" basket drain, (2) Z clips for wall-mount, adjustable bullet clad feet, 10" backsplash with faucet cutouts, 16 gauge, stainless steel, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.