Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Winholt one compartment sinks.
- Authorized Winholt dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Winholt WS-HS-1410KV-2SS-KT one compartment sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Winholt WS-HS-1410KV-2SS-KT Hand Sink Wall Mount With Sidesplash & Knee Valve
| Manufacturer | Winholt Equipment |
|---|---|
| Model Number | WS-HS-1410KV-2SS-KT |
| Manufacturer Part # | WS-HS-1410KV-2SS-KT |
| Splash Height | 9-1/2" |
| Compartment Width (side - side) | 10" |
| Overall Length | 12" - 23" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Compartment (front - back) | 14" |
| Height | 15" |
| Width | 17" |
| Depth | 15" |
| Weight | 45 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Winholt Equipment, WS-HS-1410KV-2SS-KT, Hand Sink, wall mount with sidesplash & knee valve, 17"L x 15"W, 10"W x 14"L x 5"D bowl dimensions, 4" gooseneck faucet, basket drain, 20 gauge, 9.5" backsplash with (2) sidesplashes, stainless steel, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
