Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Winholt can storage racks.
- Authorized Winholt dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Winholt CR-54 can storage racks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Winholt CR-54 Can Rack Half Height 25.25"W X 35"L X 32.5"H
| Manufacturer | Winholt Equipment |
|---|---|
| Model Number | CR-54 |
| Manufacturer Part # | CR-54 |
| Top Construction | Aluminum Top |
| Style | Mobile |
| Frame Construction | Aluminum Frame |
| Can Size | #5 & #10 |
| Height | 32.5" |
| Width | 35" |
| Depth | 25.25" |
| Weight | 50 lbs |
| NSF | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Winholt Equipment, CR-54, Can Rack, half height, 25.25"W x 35"L x 32.5"H, 1.5" aluminum tubing, solid aluminum top, (54) #10 can capacity, (72) #5 can capacity, all-welded aluminum construction, (2) 5" swivel polyurethane casters with brakes, (2) swivel polyurethane casters, NSF, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
