FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Winholt can storage racks.
- Authorized Winholt dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Winholt CR-156F-BUC can storage racks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Winholt CR-156F-BUC FIFO Can Rack 27.2"W X 42"L X 81.2"H Holds (156) #10 Cans & (208) #5 Cans
| Manufacturer | Winholt Equipment |
|---|---|
| Model Number | CR-156F-BUC |
| Manufacturer Part # | CR-156F-BUC |
| Frame Construction | Aluminum Frame |
| Can Size | #5 & #10 |
| Style | Stationary |
| Top Construction | Aluminum Top |
| Height | 81.2" |
| Width | 42" |
| Depth | 27.2" |
| Weight | 65 lbs |
| NSF | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Winholt Equipment, CR-156F-BUC, FIFO Can Rack, 27.2"W x 42"L x 81.2"H, holds (156) #10 cans & (208) #5 cans, (3) columns with (4) first-in first-out sections, adjustable feet, welded aluminum construction, NSF, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
