RestaurantSupply.com is your trusted source for Winco sauce pots.
- Authorized Winco dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Winco AXHA-14 sauce pots
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Winco AXHA-14 14 Qt. Sauce Pot 12 Inch Dia. Round Aluminum Riveted Handle
| Manufacturer | Winco |
|---|---|
| Model Number | AXHA-14 |
| Manufacturer Part # | AXHA-14 |
| Cover | Without Lid |
| Handles | Riveted Handle(s) |
| Material | Aluminum |
| Height | 7.75" |
| Width | 12" |
| Weight | 8.25 lbs |
| UPC | 842169107936 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Winco, AXHA-14, Sauce Pot, 14 qt., 12" dia., 7-3/4"H, round, 6mm thick, riveted handle, reinforced rim and bottom, extra-heavyweight, 3003 aluminum, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.