FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Waring coffee maker and brewer urns.
- Authorized Waring dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Waring WCU110X coffee maker and brewer urns
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Waring WCU110X Coffee Urn (110) 5 Oz. Cup Capacity Dual Heater System
| Manufacturer | Waring |
|---|---|
| Model Number | WCU110X |
| Manufacturer Part # | WCU110X |
| Material | Stainless Steel |
| Urn Qty | Single Urn |
| Capacity | 110 Cup = 880 Oz |
| Height | 23.38" |
| Width | 15.25" |
| Depth | 15.25" |
| Weight | 13 lbs |
| UPC | 00040072068218 |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Waring, WCU110X, Coffee Urn, (110) 5 oz. cup capacity, dual heater system, boil dry protection, power on & ready indicator light, brew level sightglass, cool-touch dripless pour spout, stay cool handles, single wall tank, brushed stainless steel housing, 120v/60/1-ph, 1440 watts, ETL, NSF
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.







