Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Vulcan Hart aftermarket casters and legs for cooking holding equipment.
- Engineered to match existing Vulcan Hart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Vulcan Hart VH06600220P01VZA casters and legs for cooking holding equipment
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Vulcan Hart VH06600220P01VZA 6 Inch Caster Plate with Brake Gray Polyurethane
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | VH06600220P01VZA |
| Manufacturer Part # | VH06600220P01VZA |
| Height | 4.5" |
| Width | 7" |
| Depth | 8" |
| Weight | 5.55 lbs |
| Hazardous | False |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart VH06600220P01VZA Color Gray, Material Plastic Hub, Polyurethane Wheel, Width 2" Wheel, 35 Mm Wheel, Caster Brake Y, Load Capacity 1451 Kg Per Set Of 4,3200 Lb Per Set Of 4, Load Height 7 1/2", 191 Mm, Wheel Diameter 6", 152 Mm, Caster Type Plate, Swi
