Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket commercial dishwashers.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 355000-00001 commercial dishwashers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart Vulcan Hart 355000-00001 11 Inch Width Motor Electric for Blower Wheels
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 355000-00001 |
| Manufacturer Part # | 355000-00001 |
| Height | 10.4" |
| Width | 11" |
| Depth | 15.95" |
| Weight | 24.3 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | China |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 355000-00001 2 Speed Motor, [ 115v ] [ 1/3hp ] [1p ] [1725/1140 Rpm ] [5.6/2.2amp ], [cw Rotation Looking From The Rear Of The Motor ], [ 5/8" X 2-3/4" Shaft ], Hobart & Vulcan Blower Wheels, Flat Back 9-7/8" Dia. 1-5/8"w # 26-1468 Or, Concave Back. 9-7/8" Dia. 1-5/8"w # 26-2287, Either Should Work., Wolf Blower Wheel Concave Back 9-7/8" Dia. 2-5/8"w, # 26-1469, Hobart Oven Hgc40, Vulcan Oven Sg4(c D) Sg6(c D) Gco(4d 6d 4s 44s), Gdo(4s 44s) Vc4g(s D) Vc6g(s D), Wolf Wkgd
