RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket steamers combi ovens and steam kettles.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 00-881997 steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart Vulcan Hart 00-881997 Kettle Element 220/380V 12kW with Gasket
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 00-881997 |
| Manufacturer Part # | 00-881997 |
| Height | 4" |
| Width | 4" |
| Depth | 13" |
| Weight | 2.8 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 00-881997 Kettle Element 220/380v 12kw, With Gasket 12" From Top Of Mounting Plate., Includes Gasket # 32-2047, Market Forge Ec-10 Ec-20 Fct-10ce Fct-12ce Ft-10ce, Ft-12ce Ft-20ce Ft-6ce, Southbend Ec-10 Kect-05f Kect-10f, F-20le F-20pe F-30pe F-40pe F-60pe F-80pe, Fct-10ce Fct-12ce Fct-4ce Fct-6ce Ft10ce, Ft-10ce Ft-12ce Ft20ce Ft-20ce Ft-20le, Ft-30le Ft-40le Ft-60le Ft6ce Ft-6ce Ft-80le, Vulcan Vec Series 10 12 2/3 Jacketed Electric Kettle, Vel & Vep Series 20 Floor Mounted 2/3 Jacketed Kettles
