Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket countertop warmers and display cases.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 00-825300 countertop warmers and display cases
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart Vulcan Hart 00-825300 19-5/8 Inch Quartz Element Electric for Warmer and Cheesemelter
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 00-825300 |
| Manufacturer Part # | 00-825300 |
| Height | 4" |
| Width | 5" |
| Depth | 26" |
| Weight | 1.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 00-825300 [ 208v 1050w 1ph ] [ 19-5/8" ] [terminals Snap-in ], Socket For Snap-in Elements # 38-1108, ( Has #14 Wire Lead ), Hobart Warmer Cheesemelter Where Applicable., Vulcan Hart Warmer Cheesemelter 1048., Ultra Serve Warmer Cheesemelter Where Applicable., Wyott Warmer Cheesemelters Where Applicable.
