Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 00-407789-00003 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart Vulcan Hart 00-407789-00003 3/8 Inch Mpt Gas Valve with Rotation Control
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 00-407789-00003 |
| Manufacturer Part # | 00-407789-00003 |
| Height | 2.5" |
| Width | 2" |
| Depth | 8" |
| Weight | 0.4 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Taiwan |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 00-407789-00003 Gas Valve [ 3/8" Mpt X 3/8" Mpt ] [ Rotation Off/on], [stem Position Up/down] [stem Size .240" ] [ctr Inlet To, End Of Stem 2-1/8" ] Stem 1" Long. [ Width 2-5/16" ], Straight 1/2 Psi, Vulcan Oven 148l 148lc 160l 160lc 24l 260l 260lc, 260lcc 36l 36lc 481l 481lc 48l 60l 60lc 60lcc, Gco4c Gco4d Gco4s Mg12, Series Eg Vg, Wolf Broiler Irb-36 Rb-36, Grill Scb
