Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Vollrath/Idea-Medalie aftermarket strip warmers.
- Engineered to match existing Vollrath/Idea-Medalie units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Vollrath/Idea-Medalie 72242 strip warmers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Vollrath/Idea-Medalie 72242 Infra Red Lamp (clear) 125v 250w
| Fits with Manufacturer | Vollrath/Idea-Medalie |
|---|---|
| Model Number | 72242 |
| Manufacturer Part # | 72242 |
| Height | 6.56" |
| Width | 5" |
| Depth | 5" |
| Weight | 0.4 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vollrath/Idea-Medalie 72242 Infra-red Lamp 125v 250w Clear Ptfe Coated, Shatterproof. 6-9/16" Long X 5" Dia. Up To 500 F Temperature, Range, American Permanent Ware Food Warmer, Cres-cor Food Warmer, Duke Food Warmer, Hatco Dl-400 Dl-500 Dl-600 Dl-700 Dl-725 Dl-750 Dl-760, Dl-775 Dl-800 Dlh-400 Dlh-500 Dlh-600 Dlh-700 Dlh-725, Dlh-750 Dlh-760 Dlh-775 Dlh-800 Lw-2, Keating Keep Crisp Food Warmer, Merco Warmer Series B., Vollrath/idea Medalie Warmer Ohc-500
