RestaurantSupply.com is your trusted source for Edlund tongs.
- Authorized Edlund dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Edlund 4790960 tongs
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Vollrath/Idea-Medalie 4790960 Tongs Versagrip 9.5" Tan Hdl
| Manufacturer | Vollrath/Idea-Medalie |
|---|---|
| Model Number | 4790960 |
| Manufacturer Part # | 4790960 |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Depth | 9.5" |
| Weight | 0.25 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vollrath/Idea-Medalie 4790960 Color Tan, Material Stainless Steel, Length 9-1/2", 241 Mm, Width 1-1/2", 38 Mm, Gauge 20, Temperature Range Up To 82 Degrees C, Up To 180 Degrees F, Type Versagrip, Nsf Certified Y, Haccp Compliant Y
