RestaurantSupply.com is your trusted source for Vollrath glass compartment dishwasher racks.
- Authorized Vollrath dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Vollrath 5278615 glass compartment dishwasher racks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Vollrath 5278615 19-3/4 Inch Tall Plus Signature Compartment Rack Polypropylene Light Green 49 Compartments
| Manufacturer | Vollrath |
|---|---|
| Model Number | 5278615 |
| Manufacturer Part # | 5278615 |
| Maximum Glass Height | 5" - 7" Max Height |
| Compartments | 32 - 49 Compartments |
| Style | Full Size |
| Color | Specify |
| Max Glass Diameter | 2" - 4" Max Dia |
| Height | 7.75" |
| Width | 19.75" |
| Depth | 19.75" |
| Weight | 7.52 lbs |
| NSF | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Vollrath, 5278615, Signature Compartment Rack, full size, (49) compartments, Tall plus, 19-3/4"W x 19-3/4"D x 7-3/4"H, (compartment size 2-7/16"W x 2-7/16"D x 6-1/4"H), polypropylene, light green with gold top extender, NSF, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
