RestaurantSupply.com is your trusted source for Vollrath glass compartment dishwasher racks.
- Authorized Vollrath dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Vollrath 5275716 glass compartment dishwasher racks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Vollrath 5275716 19-3/4 Inch Signature Lemon Drop Rack Full Size 20 Compartments Polypropylene Light Green
| Manufacturer | Vollrath |
|---|---|
| Model Number | 5275716 |
| Manufacturer Part # | 5275716 |
| Color | Specify |
| Maximum Glass Height | 11" Max Height (and Up) |
| Style | Full Size |
| Max Glass Diameter | 2" - 4" Max Dia |
| Compartments | 20 - 25 Compartments |
| Height | 12.75" |
| Width | 19.75" |
| Depth | 19.75" |
| Weight | 7.07 lbs |
| NSF | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Vollrath, 5275716, Signature Lemon Drop™ Rack, full size, (20) compartments, XXXX-Tall, 19-3/4"W x 19-3/4"D x 12-3/4"H, (compartment size 3-15/16" diameter x 11-3/8"H), polypropylene, light green with grey top extender, NSF, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

