FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Victory draft beer coolers.
- Authorized Victory dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Victory VDDN72HC-S-12T draft beer coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Victory VDDN72HC-S-12T Direct Draw Dispenser 72"W X 26-1/8"D X 49-7/8"H 23.643 Cu. Ft.
| Manufacturer | Victory Refrigeration |
|---|---|
| Model Number | VDDN72HC-S-12T |
| Manufacturer Part # | VDDN72HC-S-12T |
| Top Style | Flat Top |
| Column Qty | 2 Columns / Towers |
| Width | 60" - 72" |
| Barrel Style | 1/2 Barrel (full Keg) |
| Faucet Qty | 6 Faucets Per Column |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 49.88" |
| Width | 72" |
| Depth | 26.13" |
| Weight | 383 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Victory Refrigeration, VDDN72HC-S-12T, Direct Draw Dispenser 72"W x 26-1/8"D x 49-7/8"H, 23.643 cu. ft., (3) doors, (3) 1/2 keg capacity, door locks, (12) tap tower, stainless steel exterior, stainless steel top & drip tray, galvanized interior with reinforced stainless steel floor walls & ceiling with stainless steel floor, self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 3.3 amps, NEMA 5-15P, 115v/60/1-ph, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.

