FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Victory draft beer coolers.
- Authorized Victory dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Victory VDD68HC-C-S draft beer coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Victory VDD68HC-C-S Direct Draw Dispenser Club Top 68"W X 30-1/8"D X 49-5/16"H
| Manufacturer | Victory Refrigeration |
|---|---|
| Model Number | VDD68HC-C-S |
| Manufacturer Part # | VDD68HC-C-S |
| Barrel Style | 1/2 Barrel (full Keg) |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Column Qty | 2 Columns / Towers |
| Faucet Qty | 1 Faucet Per Column |
| Top Style | Club Top |
| Width | 60" - 72" |
| Height | 52.63" |
| Width | 68" |
| Depth | 30.13" |
| Weight | 401 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Victory Refrigeration, VDD68HC-C-S, Direct Draw Dispenser, Club Top, 68"W x 30-1/8"D x 49-5/16"H, 21.984 cu. ft., (2) doors, (2) slide back lids - (1) with shelf & (1) with basket, (3) 1/2 keg capacity, door locks, (2) single faucet columns, stainless steel top & front, galvanized interior with reinforced stainless steel floor, column type beer faucets, self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 3.3 amps, NEMA 5-15P, 115v/60/1-ph, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
