FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Victory draft beer coolers.
- Authorized Victory dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Victory VDD36HC-S draft beer coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Victory VDD36HC-S Direct Draw Dispenser 36"W X 30-1/8"D X 49-5/16"H 10.162 Cu. Ft.
| Manufacturer | Victory Refrigeration |
|---|---|
| Model Number | VDD36HC-S |
| Manufacturer Part # | VDD36HC-S |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Top Style | Flat Top |
| Column Qty | 1 Column / Tower |
| Width | 20" - 36" |
| Faucet Qty | 2 Faucets Per Column |
| Barrel Style | 1/2 Barrel (full Keg) |
| Height | 49.31" |
| Width | 36" |
| Depth | 30.13" |
| Weight | 232 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Victory Refrigeration, VDD36HC-S, Direct Draw Dispenser, 36"W x 30-1/8"D x 49-5/16"H, 10.162 cu. ft., (1) door, (1) 1/2 keg capacity, door locks, (1) tower with dual faucets, stainless steel exterior, stainless steel top, galvanized interior with reinforced stainless steel floor, self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, 3 amps, NEMA 5-15P, 115v/60/1-ph, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
