FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Victory pass-thru refrigerated back bar cabinets.
- Authorized Victory dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Victory VBBN72HC-FG-PT-S pass-thru refrigerated back bar cabinets
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Victory VBBN72HC-FG-PT-S Pass-Thru Back Bar Refrigerator Food Rated Three-section
| Manufacturer | Victory Refrigeration |
|---|---|
| Model Number | VBBN72HC-FG-PT-S |
| Manufacturer Part # | VBBN72HC-FG-PT-S |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Door Qty | 6 Doors |
| Width (side - side) | 59 - 72 Inches |
| Exterior Finish | Stainless Steel Exterior |
| Door Type | Glass |
| Refrigeration Location | Self-contained, Side Mounted |
| Door Swing | Swing Door(s) |
| Height | 34" |
| Width | 72" |
| Depth | 28.75" |
| Weight | 412 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Victory Refrigeration, VBBN72HC-FG-PT-S, Pass-Thru Back Bar Refrigerator, Food Rated, three-section, 72"W x 28-3/4”D x 34"H, 19.618 cu. ft., (6) self-closing glass doors with 120º stay-open feature, magnetic door gasket with door locks, full electronic control, (6) epoxy coated steel shelves, (3) 1/2 barrel kegs, LED lighting, 1" stainless steel top, stainless steel exterior, stainless steel Interior, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 3.3 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
