  • Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Additional Question? Ask an Expert
Free Shipping
FREE Delivery to:
Why you’ll love it
RestaurantSupply.com is your trusted source for Victory pass-thru refrigerated back bar cabinets.
Victory VBBN72HC-FG-PT-S Pass-Thru Back Bar Refrigerator Food Rated Three-section
Victory  |  MFG #: VBBN72HC-FG-PT-S  |  Item #: 2142224
Item: #2142224
Technical details
Manufacturer Victory Refrigeration
Model Number VBBN72HC-FG-PT-S
Manufacturer Part # VBBN72HC-FG-PT-S
Top Finish Stainless Steel Top
Door Qty 6 Doors
Width (side - side) 59 - 72 Inches
Exterior Finish Stainless Steel Exterior
Door Type Glass
Refrigeration Location Self-contained, Side Mounted
Door Swing Swing Door(s)
Height 34"
Width 72"
Depth 28.75"
Weight 412 lbs
cULus Yes
UL EPH Classified Yes
5-15P Yes
About this item
Product Details
Victory Refrigeration, VBBN72HC-FG-PT-S, Pass-Thru Back Bar Refrigerator, Food Rated, three-section, 72"W x 28-3/4”D x 34"H, 19.618 cu. ft., (6) self-closing glass doors with 120º stay-open feature, magnetic door gasket with door locks, full electronic control, (6) epoxy coated steel shelves, (3) 1/2 barrel kegs, LED lighting, 1" stainless steel top, stainless steel exterior, stainless steel Interior, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 3.3 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified logo
UL EPH Classified
UL US & Canada logo
UL US & Canada
Certifications
5-15P logo
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
Customer reviews
Victory Refrigeration