FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Victory refrigerated back bar coolers.
- Authorized Victory dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Victory VBBN72HC-B refrigerated back bar coolers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Victory VBBN72HC-B Back Bar Refrigerator Three-section 72"W X 26-1/8"D X 34"H
| Manufacturer | Victory Refrigeration |
|---|---|
| Model Number | VBBN72HC-B |
| Manufacturer Part # | VBBN72HC-B |
| Top Finish | Stainless Steel Top |
| Door Type | Solid Door(s) |
| Door Swing | Swing Door(s) |
| Exterior Finish | Black Exterior |
| Door Qty | 3 Doors |
| Refrigeration Location | Self-contained, Side Mounted |
| Depth (front - back) | 22 - 26 Inches |
| Width (side - side) | 59 - 72 Inches |
| Height | 34" |
| Width | 72" |
| Depth | 26.13" |
| Weight | 383 lbs |
| cULus | Yes |
| UL EPH Classified | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Victory Refrigeration, VBBN72HC-B, Back Bar Refrigerator, three-section, 72"W x 26-1/8"D x 34"H, 19.618 cu. ft., (3) solid self-closing doors with 120º stay-open feature, magnetic door gasket with door locks, full electronic control, (6) epoxy coated steel shelves, (3) 1/2 barrel kegs, LED lighting, 1" stainless steel top, black exterior finish, galvanized interior, stainless steel floor, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 3.3 amps, 115v/60/1-ph, NEMA 5-15P, cULus, UL EPH Classified
Certifications
UL EPH Classified
This item meets or exceeds ANSI/NSF requirements and complies with United Laboratories (UL) EPH standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
