FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Veetsan door type dishwashers.
- Authorized Veetsan dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Veetsan VDH63/1 door type dishwashers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Veetsan VDH63/1 (VDH63/1) Dishwasher Hood Type 63 Racks/hour
| Manufacturer | Veetsan Star |
|---|---|
| Model Number | VDH63/1 |
| Manufacturer Part # | VDH63/1 |
| Design | Universal (straight-thru/corner) |
| Racks | Single |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Construction | Stainless Steel |
| Temperature | High Temp With Booster |
| Tank Heat | Electric |
| Height | 61.69" |
| Width | 29.63" |
| Depth | 29.75" |
| Weight | 317 lbs |
| UPC | 819450022223 |
| ENERGY STAR | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Veetsan Star, VDH63/1, (VDH63/1) Dishwasher, hood type, 63 racks/hour, hot water sanitizing with built-in booster heater, field convert corner/straight thru, 304 stainless steel frame, wash tank, booster tank & side panels, detergent & rinse aid pumps, 208v/60/1-ph, 9.9 kW heat, 1.1 HP, ENERGY STAR®
Certifications
Energy Star Qualified
The item has been evaluated by the U.S. Environmental Protection Agency and the U.S. Department of Energy and has been found to be energy efficient.
