Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for VacMaster food packaging machines.
- Authorized VacMaster dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock VacMaster VP215 food packaging machines
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
VacMaster VP215 20 Inch Chamber Vacuum Sealer Countertop with Double Seal Wire
| Manufacturer | VacMaster |
|---|---|
| Model Number | VP215 |
| Manufacturer Part # | VP215 |
| Seal Bar Length | 10" Seal Bar(s) |
| Type | Countertop |
| Chambers Quantity | Single Chamber |
| Packaging Type | Vacuum |
| Height | 15" |
| Width | 20" |
| Depth | 14" |
| Weight | 95 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
VacMaster, VP215, VacMaster™ Chamber Vacuum Sealer, countertop, 10" removable seal bar with double seal wire, 11-1/4" x 15-1/4" x 5" chamber, easy-to-use digital control panel, vacuum & seal, seal time, & pressure indicator, 20-40 seconds cycle time, heavy-duty transparent lid, stainless steel body, 1/4 HP rotary oil pump, includes filler plates, user guide, maintenance kit, & (75) assorted chamber pouches, 110v/60/1-ph, 4.0 amps

