FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for USR Brands floor model heated display cases.
- Authorized USR Brands dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock USR Brands MHS1200 floor model heated display cases
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
USR Brands MHS1200 Marchia Open Heated Display Warming Case Grab And Go 45.8”W X 29.4”D X 80”H
| Manufacturer | USR Brands |
|---|---|
| Model Number | MHS1200 |
| Manufacturer Part # | MHS1200 |
| Height | 80" |
| Width | 45.8" |
| Depth | 29.4" |
| Weight | 415 lbs |
| UPC | 753389117936 |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 6-30P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
USR Brands, MHS1200, Marchia Open Heated Display Warming Case, Grab and Go, 45.8”W x 29.4”D x 80”H, 26.8 cu. ft., includes energy-saving night cover, 4 LED shelves with price tag strips, digital temperature controller, 86°F to 158°F° temperature range, LED interior lighting, stainless steel base, 4 casters, 2 leveling feet, NEMA 6-30P plug, 220v/60/3-ph, 3.9 kW, 18.1 amps, cETLus and ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
6-30P
This unit is equipped with a NEMA 6-30P plug.
