FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for USR Brands bowl type non-carbonated frozen drink machines.
- Authorized USR Brands dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock USR Brands GRANITA-3X bowl type non-carbonated frozen drink machines
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
USR Brands GRANITA-3X Coldline Granita/Slush Machine MAX Series Alcohol Approved
| Manufacturer | USR Brands |
|---|---|
| Model Number | GRANITA-3X |
| Manufacturer Part # | GRANITA-3X |
| Height | 36.85" |
| Width | 28.11" |
| Depth | 24" |
| Weight | 225 lbs |
| UPC | 761862477101 |
| CE | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
USR Brands, GRANITA-3X, Coldline Granita/Slush Machine, MAX Series alcohol approved, counter model, (3) 3.2 gallon bowl, adjustable slush mode, digital control, LED interior lighting, drip tray, R290 refrigerant, 1060 watts, 120v/60/1-ph, 9.94 amps, NEMA 5-15P, CE
Certifications
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
