Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Tuxton china plates.
- Authorized Tuxton dealer, ensuring genuine commercial tabletop and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Tuxton VBA-102 china plates
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Tuxton VBA-102 10-1/4 Inch Round Coupe Plate Porcelain Matte Black with Microwave and Dishwasher Safe
| Manufacturer | Tuxton China |
|---|---|
| Model Number | VBA-102 |
| Manufacturer Part # | VBA-102 |
| Shape | Round |
| Size | 10.250" = 10-1/4" |
| Rim Style | Coupe Rim |
| Material | Porcelain |
| Width | 10.25" |
| Weight | 23 lbs |
| UPC | 10806628026258 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Lead-Free | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Tuxton China, VBA-102, Plate, 10-1/4", round, coupe, microwave & dishwasher safe, oven proof, fully vitrified, lead-free, porcelain, TuxTrendz®©, Zion, matte black (Packed By: 1 Dozen)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
Lead Free
This product meets lead-free compliance standards.
